Podsumowaniu I Etapu Programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)”, zwanego „Programem Żuławskim – 2030” poświęcona była konferencja zorganizowana przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku we wtorek, 8 grudnia 2015 r.
W sali konferencyjnej Narodowego Muzeum Morskiego spotkali się licznie przybyli przedstawiciele beneficjentów Programu, wykonawców zadań inwestycyjnych oraz instytucji uczestniczących w postępowaniach administracyjnych. Na konferencję przybyli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z regionu Żuław, w tym m.in. wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, wiceminister środowiska Mariusz Gajda, poseł RP Stanisła Lamczyk, senator RP Leszek Czarnobaj. Nie zabrakło też przedstawicieli świata nauki.
Dyrektor Regionalnego Zarzadu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Halina Czarnecka, w swoim wystąpieniu podsumowała pracę RZGW, jako jednostki zarządzającej Programem Żuławskim – 2030 i wskazała na jego znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej Żuław. Podziękowała osobom, które wykazały największe zaangażowanie w Program, w tym przedstawicielom władz samorządowych, wykonawcom robót i pracownikom RZGW w Gdańsku.
Wiceminister Mariusz Gajda osobiście gratulował pani dyrektor RZGW udanego zakończenia prac. Iwona Koza, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, przesłała na ręce dyr. Haliny Czarneckiej list gratulacyjny,
Kliknij żeby poznać treść listu
Pismo z podziękowaniami skierował też poseł Stanisław Gawłowski, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Kliknij żeby poznać treść listu
Reprezentanci beneficjentów projektu, w tym RZGW w Gdańsku, w swoich wystąpieniach przedstawili wykonane inwestycje. Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, instytucji wdrażającej Program, omówił historię i warunki finansowania Programu.
Tematowi nadchodzącego II Etapu Programu Żuławskiego (2014 -2020)poświęcone było wystąpienie zastępcy dyrektora ds. technicznych i inwestycji RZGW w Gdańsku, Andrzeja Ryńskiego. Wymienił on potrzeby związane z dalszym zwiększaniem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Żuław. Potrzeby te przekładają się na 70 zadań, w tym takie jak: odbudowa budowli regulacyjnych na Wiśle, remont i budowa wrót sztormowych, przebudowa wałów przeciwpowodziowych, budowa lodołamaczy dla RZGW w Gdańsku, przebudowa koryt rzek. W sumie koszt tych zadań szacowany jest na 800 mln. zł.
Etap I Programu Programu Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015), finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013, realizowany był przez sześciu beneficjentów:
-
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku – Lider Projektu,
-
Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku,
-
Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu,
-
Miasto Gdańsk,
-
Powiat Gdański,
-
Miasto Elbląg
Koszt całkowity realizowanych sześciu projektów to 520 mln. zł. Z czego 85 proc. pochodziło z budżetu Unii Europejskiej.
Efekty rzeczowe pierwszego etapu:
- przebudowa ujścia Wisły (w tym wydłużenie kierownicy wschodniej o 200 m),
- odbudowa 11 ostróg na Wiśle,
- odbudowa 88 km wałów przeciwpowodziowych (na rzekach Wisła, Tuga, Elbląg i jezioro Drużno),
-
przebudowa/budowa 35 pompowni,
-
przebudowa 46 km koryt rzek i kanałów.
- System Monitoringu Ryzyka Powodziowego Smorp.pl
Konferencja pt. Zakończenie realizacji I Etapu „Programu Żuławskiego 2030”, Projekty 2007 – 2015, była zorganizowana w ramach dofinansowanego przez Unię Europejską projektu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”.
Prezentacje przedstawione podczas konferencji:
- RZGW w Gdańsku - dyr. Halina Czarnecka
- RZGW w Gdańsku - z-ca dyr. Andrzej Ryński
- RZGW w Gdańsku - pełnomocnik ds. realizacji projektu Piotr Kowalski
- Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego - Grażyna Czekaj
- Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu - Kański Jerzy
- Urząd Miasta Gdańsk - Marcin Dawidowski
- Starostwo Powiatowe Powiatu Gdańskiego - Krzysztof Roman
- Urząd Miasta Elbląga - Dorota Demkowicz - Dobrzańska
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Bartłomiej Maliszewski
Galeria
Wiceminister Mariusz Gajda. Fot. RZGW w Gdańsku
Dyr. Halina Czarnecka i Piotr Kowalski, pełnomocnik ds. realizacji Projektu Żuławskiego. Fot. RZGW w Gdańsku
Wicemarszałek Senatu, Bogdan Borusewicz wśród publiczności. Fot. RZGW w Gdańsku
Z-ca dyr. RZGW w Gdańsku Andrzej Ryński. Fot. RZGW w Gdańsku
Grażyna Czekaj. Fot. RZGW w Gdańsku
Jerzy Kański. Fot. RZGW w Gdańsku
Marcin Dawidowski. Fot. RZGW w Gdańsku
Krzysztof Roman. Fot. RZGW Gdańsk
Dorota Demkowicz - Dobrzańska. Fot. RZGw w Gdańsku
Bartłomiej Maliszewski. Fot. RZGW w Gdańsku
Pełnomocnik Piotr Kowalski i senator Leszek Czarnobaj. Fot. RZGW w Gdańsku
Zespół realizujący Projekt Żuławski RZGW w Gdańsku. Fot. RZGW w Gdańsku