OKI - Ośrodek Koordynacyjno - Informacyjny Ochrony Przeciwpowodziowej
Ośrodek Koordynacyjno - Informacyjny Ochrony Przeciwpowodziowej
Ochrona Przeciwpowodziowa
Powódź jest zjawiskiem naturalnym, któremu nie sposób zapobiec. Niemniej jednak niektóre działania człowieka mogą powodować wzrost ryzyka powodziowego. Mamy tu na względzie wzrost zabudowy mieszkaniowej, wzrost wartości majątku na obszarach zagrożonych powodziami czy też zmniejszenie retencji gruntu na skutek zmiany sposobu zagospodarowania terenu. Takie działania przyczyniają się do zwiększenia prawdopodobieństwa występowania powodzi i powiększenia strat powodowanych przez powodzie.
Zasadniczym celem ochrony przed powodzią jest ograniczenie ryzyka wystąpienia negatywnych skutków związanych z powodzią, zwłaszcza dla zdrowia i życia człowieka, środowiska, dziedzictwa kulturowego, działalności gospodarczej i dla infrastruktury.
Ochrona przed powodzią jest zadaniem organów administracji rządowej i samorządowej.
Do zadań dyrektora regionalnego zarządu należy koordynowanie działań związanych z ochroną przed powodzią w regionie wodnym, a w szczególności prowadzenie Ośrodka Koordynacyjno - Informacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej (OKI).
Podstawowym celem działania OKI w okresie między powodziami jest gromadzenie, analiza i udostępnianie informacji związanych z ochroną przeciwpowodziową.
Informacja o zagrożeniu powodziowym jest przekazywana jednostkom samorządu terytorialnego w celu planowania zagospodarowania przestrzennego.
OKI uzgadnia bądź opiniuje dokumenty planistyczne w zakresie ochrony przed powodzią.
W okresie powodzi OKI prowadzi działania koordynacyjno informacyjne w trybie stałego dyżuru 24 godziny na dobę.
data aktualizacji artykułu: 2010-04-21 10:17:19